Рустам Мірзоєв почав створювати свій новий проєкт до повномасштабної війни, у вересні 2021-го. Художник малював цих сторожких дітей і дорослих у майстерні в центрі Миколаєва, який незабаром обстрілюватимуть російські військові. Митець був вимушений покинути рідне місто, проєкт він завершував у випадкових і не дуже місцях у різних областях країни. Але художник не зрадив свої підходи до роботи: кожна картина створюється повільно, кожен мазок продуманий.
«Хлопчик з валізкою» – один із найбільш різнокольорових проєктів Рустама Мірзоєва. Проте це не глянцева строкатість. Яскраві плями синього, жовтого, червоного схожі на сигнали тривоги.
Проєкт просякнутий передчуттям, що звичне буття наближається до прірви. Загалом образи Рустама Мірзоєва нерідко є тривожними. Персонажі розгублені та самотні, здається, вони чекають поради глядача. Навколишній простір наче витісняє цих дівчат та хлопців. Власне, жодного абстрактного тла – простір, в якому розміщено індивідуума, часто є головним героєм картини. І цей простір конфліктує з людиною, він спричиняє неспокій.
Якщо вдатися до порівнянь з кінематографом, роботи Рустама Мірзоєва нагадують фільми Девіда Лінча. Вашому мозку немає на що спертися, аналізуючи психоделічний сюжет. Художник створює мозаїку з непов’язаних, на перший погляд, уривків та уламків. Знайомі знаки та будь-які інші орієнтири відсутні, ваша уява ширяє поміж образів. Це інтелектуальний живопис. Мистецтво для тих, хто шукає сенс.
Один із центральних образів – власне, «Хлопчик з валізкою» – створювався між 2021-м і 2022-м роками. Це мав бути зухвалий хлопчина з валізкою доларів. Тепер він наляканий, і в нього з собою лише документи та «необхідні речі», які в кожного – свої.
Під час війни з особливою силою хочеться отримати відповіді на різні світоглядні питання. Іноді ми розраховуємо на такі химерні речі, як мистецтво. Але герої Рустама Мірзоєва не мають жодних відповідей. Вони скажуть тільки те, що ви захочете почути. Вони допоможуть вам зрозуміти себе трохи краще.